جامع ترین وبلاگ در مورد قلب
سلام بالاخره امتحانام تموم شد.این اولین کاریه که دارم بعد از امتحانا انجام می دم(آپ کردن منظورمه)ببخشید دیر شد دیگه. فرم تغییر رشته رو هم پر کردیم و دیگه رفتیم قاطی تجربی هاتابستون باید بشینم زیست بخونم تا شهریور برم امتحان بدم.به امید خدا.

سعی میکنم زود به زود آپ کنم .اگه مطلب داشتین ممنون میشم برام میل کنید با اسم خودتون میذارم تو وبلاگ.


موفقیت 2 پزشک جوان ایرانی

دو پزشک جوان در بیمارستان مرکز قلب تهران جدید ترین روش درمان عارضه انوریسم شریان آئورت را برای نخستین بار در ایران با موفقیت انجام دادند .
دکتر مرزبان جراح قلب و دکتر زینعلی متخصص قلب وعروق از اعضای هیئت علمی مرکز قلب تهران هستند که موفق شدند , بدون بازکردن شکم بیمار مبتلا به انوریسم آئورت شکمی , از طریق جراحی داخل رگ و از طریق رگی در پای بیمار , این عارضه را درمان کنند.

انوریسم به معنای گشاد شدن رگ و نازک شدن جدار آن است که در شریان بزرگی مانند آئورت با خطر مرگ ناگهانی همراه است .

دکتر زینعلی درباره انوریسم آئورت گفت: شریان آئورت به مرور و به عللی که موجب تنگ شدن عروق خون رسان قلب می شود , گشاد می شود , این علل شامل فشار خون بالا , چربی خون بالا , کشیدن سیگار و دیابت است.

وی با بیان اینکه پنج تا 10 درصد افراد پس‌از 60 سالگی دچار انوریسم ائورت می‌شوند افزود:اگر گشادی آئورت به بیش از 5/5 سانتیمتربرسد باید جراحی شود , زیرا خطر پارگی آن وجود دارد .

دکتر زینعلی گفت:نیمی از بیمارانی که دچار پارگی آئورت می شوند پیش‌از رسیدن به بیمارستان فوت می کنند .

دکتر مرزبان جراح این گروه درمانی هم درباره شیوه جدید درمانی انوریسم گفت: در این روش جراحی که تاکنون بر روی مردی 75 ساله انجام شده است , استنت یا به زبان ساده فنری از طریق عروق پا با روش انژیوگرافی در محل گشادی آئورت کار گذاشته می شود و به این روش احتمال پارگی آئورت برطرف می شود.

وی تاکید کرد:انوریسم آئورت دهمین علت مرگ در امریکاست اما این عارضه در بسیاری از بیماران یا تشخیص داده نمی شود یا به علت پیری وپر خطر بودن جراحی باز رها می شود .

دکتر مرزبان گفت:این شیوه تاکنون در برخی کشورهای اروپایی و امریکا و در منطقه در ترکیه انجام می شود .

سالا‌ری قاجار بیمار 75 ساله نخستین مورد جراحی شده از طریق این روش نوین است که 4 ماه پیش پس از عمل بای پس عروق قلب , پزشکان متوجه انوریسم آئورت شکمی او شدند و چون عمل باز برایش خطرناک بود دکتر مرزبان و دکتر زینعلی تصمیم به اجرای نخستین مورداین عمل برای این بیمار شدند .

منبع:http://www.topiranian.com/topiran/archives/2007/01/_2_1.html

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 17:5  توسط ثریا انوشه  |